Універсальна файлова система: Linux, Windows, MacOS


Не зважаючи на широке розповсюдження хмарних сервісів, переважна кількість людей досі використовують для обміну даними USB носії. А якщо враховувати, що не відомо у якій саме операційній системі вам доведеться працювати зі своїми файлами, постає проблема – у якій файловій системі відформатувати USB диск для універсального використання.

Що ж таке файлова система? Це свого роду правила запису інформації. Є не так вже і багато варіантів файлових систем. Розглянемо найпопулярніші та вияснимо, які з них підходять під “універсальність”.

Fat32

Досить стара і, мабуть, усім відома файлова система. Універсальна в плані передачі файлів, але обмежена в плані об’ємів збереження. Була розроблена досить давно і, відповідно, не підтримує збереження файлів розміром більше ніж 4 Гб. В сучасних умовах великих обсягів інформації це обмеження стає все суттєвішим.

Ntfs

Рідна файлова система Windows, відповідно, пропрієтарна. Linux її підтримує з використанням стороннього драйвера “ntfs-3g”. MacOS по-замовчуванню її не підтримує, хоча можна встановити додаткове програмне забезпечення. Є кілька варіантів зі своїми недоліками: безплатні (ntfs-3g) – повільно працюють, платні – ПЛАТНІ.

Hfs+

Мабуть, одна з найгірших файлових систем. Рідна для MacOS і ні на краплину не універсальна. Під “танці з бубном” монтується в Linux, а у Windows – лише платні рішення.

Ext4

Одна з “правильних” файлових систем. Рідна для Linux, але у питанні монтування у Windows і MacOS – з’являються проблеми. Знову ж таки є платні та безплатні рішення зі своїми проблемами.

Udf

Ще одна “правильна” файлова система, яка по-замовчуванню підтримується всіма операційними системами. Вона була б ідеальною, якби не одне але… Udf розроблялась для опричних дисків і не підтримується для жорстких дисків у MacOS, а також, стандартними засобами не вдасться відформатувати у неї usb-носій.

ExFat

Пропрієтарна, але по-замовчуванню працює як у Windows, так і у MacOS. Плюс, не має обмежень у розмірі файлу (тобто є, але занадто велике, щоб приймати його до уваги). В Linux вона теж підтримується, але… заглянемо трішки в історію.
Ця файлова система розроблялась для SD-карток на Android (а це ж той самий Linux). Розробники реалізували драйвер exfat для Linux, але нікому його не “показали”. Але, як це завжди буває в Інтернеті, хтось “злив” код драйвера. Це була крадіжка, і такий драйвер не міг використовуватись у Linux. Але, з часом, у коді драйвера знайшли частини, що підпадають під GPL (General Public License), що у свою чергу вимагало розкриття усіх вихідних кодів драйвера. Це вже виглядало як крадіжка у Linux спільноти, і невдовзі Samsung випустила цей драйвер під вільною ліцензією хоча і включило кілька запатентованих частин (через що цей драйвер і не включений по замовчуванню в ядро Linux).
Відповідно, для використання цієї файлової системи в Linux достатньо просто встановити драйвер.

sudo apt-get install exfat-fuse exfat-utils

Висновок

Для себе я обрав систему fat32 для невеликих (<4Гб) flash-накопичувачів та exfat для зовнішніх жорстких дисків. І хоча exfat, в певному сенсі, пропрієтарна, вона підтримується усіма операційними системами без “танців з бубнами”.

Ліцензія Creative Commons
Ця стаття поширюється на умовах Creative Commons ShareAlike 4.0 – копіювання матеріалу лише з посиланням на джерело.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (проголосувало: 4, оцінка: 5,00 з 5)
Loading...

Один коментар до “Універсальна файлова система: Linux, Windows, MacOS”

 1. I like the valuable information you supply in your articles.
  I will bookmark your weblog and test again right here frequently.

  I am quite sure I will learn a lot of new stuff proper here!

  Good luck for the next!

  P.S. If you have a minute, would love your feedback on my new website re-design.
  You can find it by searching for “royal cbd” – no sweat
  if you can’t.

  Keep up the good work!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *